Süblimasyon Transfer Baskı

Süblimasyon Transfer Baskı’da dikkat edilmesi gereken pek çok  önemli faktör vardır. Bunlar desenin dijital baskıya uygun halde hazırlanmasından başlar, makinedeki çözünürlüğün tanımlanması ile devam eder. Baskı’da kullanılacak çözünürlük ve baskı modu , desen değerlendirilmesi yapılarak karar verilmelidir. Her deseni her çözünürlükte ve her tip kumaşa  basamazsınız. Kimi zaman kumaşın kalitesine  ve desenin değerlendirilmesine göre  dijital baskı makinelerinde  baskı hızını düşürüp çözünürlüğü arttırarak kaliteli baskı elde edilebilirken , kimi zaman da düşük çözünürlük ve yüksek hız ile istenilen neticeleri almak mümkün olabilmektedir.En doğru dijital baskı bilinçli olarak hazırlanmış dijital baskıdır.

Baskının her aşaması çok önemli olup, bunlardan birindeki hata neticeyi değiştirebilmektedir.

Süblimasyon’da en önemli konu başlıkları aşağıda sıralanmıştır.

1. Süblimasyon Transfer Boyaları : Kullanılacak olan boyalar baskı kalitesini  ve makinenizin performansını birebir etkileyecek unsurlardan biridir. Doğru baskı boyaları kullanılmazsa dijital baskı’da istenilen kaliteler alınamayacaktır. Türkiye’de Süblimasyon baskı sektöründe SENSIENT – Isviçre firmasının üretmiş olduğu boyalar mükemmel baskı kalitesi ile hem dünya pazarında hem de Türkiye’de lider olmuştur.

Süblimasyon Baskı Örneği

Tasarım : Yeşim SOYÜK ( Yeşim Pentür )

2. Süblimasyon Transfer Baskı Kağıtları : Kullanılacak olan Transfer baskı kağıtları da baskı kalitenizi etkileyecek diğer önemli bir faktördür. Uygun olmayan kağıt kullanımları sizlerin daha fazla boya tüketmenize sebep olurken, devam edecek olan işlerinizde baskı kalitesinde ve renklerde sürekli olarak sorunlarla karşılaşmanıza sebep olacaktır. CHAM PAPER – Isviçre firması 350 yıllık bir bilgi birikimi ve güç ile sektörde lider firmadır. Türkiye pazarında en çok tercih edilen ve sıfır hata ile kullanımınıza sunulan TRANSJET –  Sportsline ( Yapışkanlı Transfer Baskı Kağıdı )  transfer baskı kağıdı başta olmak üzere Classic ve Express ( Zeminli ve koyu renkli baskılarda hızlı kuruma özellikli kağıt ) kağıtlarla hizmet veriyor.

3. Dijital baskı RIP- Renk Yönetimi Programı : Dijital Baskı makinelerindeki renk yönetimini sağlayan ve en doğru renklerle baskılar yapmanıza imkan tanıyan programlar RIP – Renk Yönetimi Programlarıdır. Sizlere sunmuş olduğumuz bu programlar ile kendi kalibrasyonlarınızı kendiniz yapacak ve kendi profillerinizi hazırlayarak her tip kumaş üzerinde doğru renklerle çalışma imkanını bulacaksınız.

4. Transfer Baskı Presleri-Kalenderleri : Dijital Baskı sonrası gerçekleştirilecek olan Süblimasyon Transfer Baskı’da son aşama transfer aşamasıdır. Burada kullanılacak olan  Parça Presler ve Metraj için Kalenderler baskı neticesini sizlere en hatasız bir şekilde verebilecek niteliklerde olmalıdır. Baskı preslerinde ve kalenderlerde süblimasyon işlemini DOĞRU gerçekleşmesi için doğru sürelerde ve doğru ısı derecesinde olması gerekir. Her ne kadar göstergeler yüksek ısıyı gösteriyor olsa da homojen bir ısı yayılımı söz konusu değilse, baskı neticeleri de bu doğrultuda hatalı olacaktır. Burada seçimini yapacağınız preslerde amacınıza uygun olan makine  ile başlamanız ve yapılacak işin ebatlarına ve baskı hızına göre kararınızı vermeniz en doğru seçim yaptığınızı gösterecektir.

Süblimasyon Baskı Prosesi

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..